Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Lexikon dřevin » Dubové podlahy

Lexikon dřevin - Dubové podlahy

NÁZVY V OSTATNÍCH JAZYCÍCH

Eiche (D); european oak (GB, USA); europees eiken (NL); Quercus robur: chêne péndoncule (F); dub letní (CZ, SK); farnic (I); hrast luznjak, hrast poletni (HR/SLO); dab szypulkowy (PL); stenat pendunculat (RO); kocsányos tölgy (H); Quercus petraea: chêne rouvre (F); dub zimní (CZ, SK); dab nezszpulkowy (PL); gorun (RO); kocsanytalan tölgy (H).

Dubové podlahy od českého výrobce

Dubové podlahy ze dřeva jsou jednoznačně nejoblíbenějším a nejpoužívanějším druhem dřevěné podlahy na světě. Souvisí to především se skvělými funkčními vlastnostmi dubového dřeva, které je pevné, tvrdé, houževnaté a trvanlivé. Dubové podlahy jsou mimořádně resistentní vůči střídání vlhkosti a oproti jiným druhům dřeva mají velmi dlouhou životnost. Podlahy z dubu jsou také velmi dekorativní, přirozená struktura a specifický odstín dubového dřeva vnáší do interiéru útulnost a hřejivý pocit. Díky širokým možnostem úprav jako je kartáčování, broušení či patinování se dubové podlahy hodí do klasického i moderního interiéru. Dubové dřevo se využívá v celé škále konstrukcí od dvouvrstvé podlahy, třívrstvé podlahy, masívní podlahy, mozaikové parkety, průmyslové mozaiky, lamparkety atp. 

Masivní dubové podlahovky

Extra široká dubová prkna

Výskyt dubu

 • Evropa až Malá Asie
 • oba duby chybí ve střední a severní Skandinávii, téměř v celém Finsku, západním, středním a jižním Španělsku
 • oba duhy rostou převážně v listnatých smíšených lesích, také na volných prostranstvích, často na loukách a v parcích, vzácněji u cest
 • nehojnější výskyt v Evropě je ve Francii+ jeden z nedůležitějších evropských druhů listnatého dřeva
 • světlomilné stromy, dožívající se vysokého stáří (500 až 800 let).

Barva a textura

 • Barva: bělové dřevo nažloutle bílé, běl 2 až 5 cm široká; jádrové dřevo světle hnědé až nažloutle hnědé, tmavne, v čerstvém stavu v závislosti na stanovišti také lehce načervenalé
 • Textura: Fládrovaná (tangenciální řez), pruhovaná (radiální řez), s nápadnými zrcátky (radiální řez), příležitostně rýglovaná (radiální řez, lesklá (radiální řez), dekorativní.

Charakteristika

Jednoleté, tj. dřevo s úzkými letokruhy, je určeno především pro dýhárenské účely; vyhledávané provenience: dub ze Špesartu, slavonský dub; šířka letokruhů odpovídá následujícímu známému označení tvrdosti:

 • < 1 mm = měkké dřevo,
 • 1 až 2 mm = poloměkké dřevo,
 • 2 až 3 mm = středně tvrdé dřevo,
 • > 3 mm = tvrdé dřevo,

což ovlivňuje opracovávání; je potřebné zimní kácení a intenzivní ochrana kulatiny; pořez bez kůry; doporučuje se pečlivé urovnání do hrání, ochrana čel a zabránění přístupu vody (nebezpečí vzniku tříslových skvrn); na trhu se lze setkat také s dýhou s pyramidální a kořenicovou texturou pro cenné vnitřní vybavení staveb; pro evropské dřevařství má význam asi 20 až 30 druhů červených a bílých dubů; Portugalsko je největším pěstitelem korkového dubu na světě (67 000 ha!).

DALŠÍ DŘEVINY

Borovice Borovice Bříza Bříza Buk Buk Cumaru Cumaru Doussie Doussie Dubové podlahy Dubové podlahy Hevea Hevea Hruška Hruška Ipe Ipe Iroko Iroko Jabloň Jabloň Jasan Jasan Jatoba Jatoba Javor Javor Masaranduba Masaranduba Merbau Merbau Modřín Modřín Olše Olše Ořech americký Ořech americký Ořech asijský Ořech asijský Palisander Palisander Smrk Smrk Švestka Švestka Teak Teak Tigerwood Tigerwood Třešeň Třešeň Wenge Wenge
Cenové nabídky a kalkulace