Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Která podlaha je lepší? Laminátové nebo dřevěné podlahy?

Která podlaha je lepší? Dřevěná nebo laminátová?

Laminátové podlahy, lidově zvané "lamino" nebo prostě a nesprávně "plovoucí podlahy" pozvolna vyklízejí trh levnějších řešení ve prospěch vinylu. Stále je ale najdete na pultech obchodů a v nabídce některých firem a proto se stále vyplatí ptát: jsou lepší laminátové podlahy, nebo podlahy dřevěné?

Jsou lepší dřevěné podlahy, anebo laminátové podlahy?

Kdyby na tuto otázku existovala jednoduchá odpověď, není o čem psát článek, že?

Oba typy podlah mají přirozeně své klady a zápory a nebylo by zcela fér okamžitě jeden typ označit za vítěze. Vedle čistě pocitové stránky věci bude hodně záležet na očekávané zátěži, na tom, jestli máte doma nějaké mazlíčky s drápy, ale i na obsahu peněženky. Samozřejmě že pocity jsou tu stejně důležité, jako praktické detaily, ale o tom níže. V článku nazvaném Plovoucí dřevěné podlahy se například dočtete, odkud se vzal výraz "plovoucí podlahy" pro lamino, a proč není dobré chtít položit dřevěnou podlahu plovoucím způsobem.

Třívrstvá dřevěná podlaha Dub Smoky Moutains Solidfloor Vintage

Dub Smoky Moutains Solidfloor - třívrstvá dřevěná podlaha - 15x190x1900 mm / 1480,- Kč/m2

Specifika obou typů podlah

Možná budete překvapeni, že existují i vlastnosti, které mají laminátové i dřevěné podlahy společné. Přece jen se jedná o dost odlišné výrobky. Ale například tvar podlahových desek a způsob jejich sesazení při pokládce pomocí systému zámečků na obvodu se v minulosti tak osvědčil, že si jej osvojily i dřevěné podlahy.

Pokládka podlah

Laminátové, nově i vinylové podlahy a stejně tak i dřevěné podlahy v naší nabídce se shodně pokládají na vyrovnaný podklad jako dlouhé desky, které do sebe po obvodu zapadají. Má to mnoho výhod, mezi nimiž je na prvním místě rychlost - velkou plochu položíte za krátký čas. Vzájemné provázání potom při správném položení udělá z podlahy jakýsi monolit, ve kterém nevznikají mezery, jako například mezi běžnými dřevěnými parketami. Rizika, kdy by mohlo vlivem střídání teplot a dilatace dojít k pokřivení dřevěných podlahových desek eliminujeme právě celoplošným lepením trvale elastickým lepidlem.

Životnost podlah

Zde se trvanlivost dřeva proti laminované desce přece jen projevuje. Dřevo je sice náchylnější na poškození (laminovaný povrch je tvrdší), na druhé straně ale ani hluboká rýha nepředstavuje u dřevěné podlahy automaticky konec životnosti. Dřevo je přírodní materiál a hluboké rýhy lze zatmelit, přebrousit a povrchově upravit tak, že nejsou na první pohled viditelné. Laminátová podlaha se místo toho většinou rozebere a vadná lamela se vymění. Tento postup naproti tomu není u celoplošných dřevěných podlah možný.

Vzhled a barevná stálost

Dřevo je dřevo. To bude platit ještě za mnoho let, až budou jeho napodobeniny naprosto k nerozeznání. Laminátové, nebo i vinylové podlahy s dřevěným dekorem jsou pěkné a interiéru dodávají solidnější, luxusnější a přírodnější vzhled. Z blízka ale bezpečně poznáme rozdíl a i když se grafika i vnější textura laminovaných desek dost zlepšují, stále bude na první pohled jasné, co je dřevěná podlaha a co lamino.

Na druhé straně - dřevo vlivem UV záření a třeba i kvůli drobným škrábancům mění svoji barvu. Změna je to pomalá a nezaregistrujete ji. Pokud ale po deseti létech odsunete skříň, je možné, že bude barva dřeva pod ní čerstvější, než uprostřed místnosti. Nevadí - dřevěné podlahy na rozdíl od ostatních tvrdých povrchů dovolují několik celoploštných přebroušení.

Údržba podlah

Lamino nebo vinyl stačí pravidelně vysávat vysavačem a sem tam přetřít vlhkým hadrem nebo mopem. Tím je veškerá údržba podlahy hotová. Pozor se vyplatí dávat na přílišnou vlhkost, která má u některých levnějších typů tendenci zalézat do spár, které potom jemně vystupují. Jakékoliv poškození, jak jsme si už řekli, nicméně znamená kompletní výměnu celé lamely a při tom rozebrání podlahy.

Dřevěné podlahy je potřeba udržovat o hodně pečlivěji. Rozdíl bude určitě v tom, jestli zvolíte na podlahu lak nebo olej, kdy zejména olej vyžaduje mytí speciálními prostředky a sem tam nanesení další vrstvičky oleje. Při poškození lakované podlahy není příliš optimální možností lokální oprava (je to vidět), zatímco olej lokální opravy umožňuje velmi snadno.

Pohlcování hluku

Pokud jde o hlučnost, dřevěné podlahy obecně tlumí zvuk lépe, než laminátové desky se svým tvrdým povrchem. Jsou tišší nejen díky odlišnému materiálu, ale také proto, že je zvykem je celoplošně lepit elastickým lepidlem. Vznikne tak pružné spojení s podložkou, které nepřenáší žádné zvuky na podlahu ani stěny.

Kam dál?

Určitě neuděláte chybu, když se teď podíváte na nabídku našich dřevěných podlah! 

Přejít na oddělení Dřevěné podlahy

Cenové nabídky a kalkulace