Technické a záruční podmínky a údržba olejovaných dřevěných podlah
Aby si Vaše dřevěné podlahy zachovaly po celou dobu své životnosti vysokou estetickou hodnotu, přidáváme pár dobrých rad jak o dřevěnou podlahu pečovat.
Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na změny okolního prostředí zejména vlhkosti a teploty. Podlahu můžete bez obav vytírat vlhkým, dobře vyždímaným hadrem. Dbejte, aby hadr byl opravdu dobře vyždímán, protože přímý kontakt s vodou by mohl způsobit nežádoucí dilataci, jež vede k popraskání povrchové vrstvy laku a trhání jednotlivých lamelek. Podobné účinky může mít vysoká relativní vlhkost vzduchu, zejména v novostavbách. Proto se snažte uchovat v místnosti relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40 - 60 %. Tato hodnota je vhodná nejen pro parkety, ale je též optimální pro lidské zdraví.
Také nízká relativní vlhkost vzduchu dřevěné podlaze neprospívá. Toto nebezpečí vzniká zejména v zimním období v topné sezóně, kdy relativní vlhkost vzduchu klesá v místnostech často pod 40 %. Potom dochází k sesychání a tvorbě trhlinek mezi jednotlivými lamelami. Vysvětlení tohoto jevu je jednoduché. Dřevo na parketách je vysušeno na vlhkost 8%. Nižší vlhkosti nelze technologicky dosáhnout, protože i dřevo vysušené na vlhkost 6% nabírá při zpracování vzdušnou vlhkost zpět na cca 8 %.
Obsah vázané vody ve dřevě (tj. vody, kterou nelze dalším sušení odstranit). Při extrémně nizké relativní vlhkosti vzduchu (pod 40 %) dochází k dalšímu vysychání dřeva a následné tvorbě trhlin. Proto doporučujeme udržovat relativní vlhkost vzduchu 40 - 60 % a teplotu 15 - 25 °C. Pokud se jedná o rekreační objekt který není přes zimu obýván, nízká vlhkost nevadí, důležitý je pozvolný nátop a to hlavně v případě podlahového topení.
Jak předejít rychlému opotřebení podlahy
Parkety je vhodné přibližně 1 - 2 x ročně ošetřit přípravkem NAPLANA. Tento přípravek doplní olej a vytvoří na povrchu tenký ochranný film. Tím se snižuje otěr povrchové vrstvy a prodlužuje životnost povrchové úpravy.
Nohy stolů, židlí , skříní atd. je nutné podlepit měkkým materiálem (filz, starý koberec, atd.), aby nedošlo k poškrábání laku. Poškrábání může způsobit rovněž písek nebo drobné kamínky.
Při běžném čistění olejovaných podlah přidávejte do vody přípravek k odstranění nečistot (NACASA), v žádném případě však běžné agresivní saponátové přípravky. Vždy se poraďte se svým dodavatelem.
Skvrny na podlaze od mastnoty nebo jiných nečistot NIKDY NEDRHNĚTE silně houbičkou či jinak mechanicky. Tento flek je již zapit do dřeva, lze nyní pouze čekat a po několika 2 a více týdnů, dle síly znečištění se flek opět uvolní a zmizí. Drhnutím z prken pouze vydřete olejovou úpravu a flek bude větší a bude se muset přeolejovat. Pokud se jedná o tmavé skvrny například po chemickém čističi na čištění krbů apod. Je často nutno tento flek vybrousit a celou místnost přeolejovat aby lokální oprava byla co nejméně vidět.
V případě, že dojde k mechanickému poškození podlahy a na podlaze je nějaký škrábanec či rýha a chcete vyzkoušet opravu, použijte olej BIOFA 8625 (bezbarvý olej v případě že máte barevné povrchy lze dodat konkrétní olej který máte na podlaze). Vždy naneste tenkou vrstvu oleje na poškozené místo a po cca 10 minutách přeleštěte suchým hadrem, pokud bude škrábanec pořád viditelný, lze akci opakovat ještě za cca 12 hodin.
Tyto pokyny jsou všeobecně platné pro všechny druhy dřevěných parket.
Když už dojde k opotřebení
Žádny povrch podlah není věčný, výjimkou nejsou ani dřevěné podlahy a parkety. Časem se tedy nevyhnete jejich broušení. Broušení parket je nedílnou součástí dlouhodobé péče o podlahy, které jim vrací lesk a obranyschopnost před mechanickým poškozením a ztrátou pevnosti. Renovace parket je však činností, kterou byste si bez proškolení neměli provádět sami. Důvodem je nejenom nutná dávka manuální zručnosti a přesnosti, ale také náklady na zapůjčení potřebného vybavení. Vzhledem k cenám za broušení parket profesionály nemá smysl spolehat v tomto případě na sebe.
První větší renovace spočívá v tom, že se strhne vrchní vrstva oleje a lokálně se vybrousí fleky které už z podlahy při běžné údržbě nezmizely, pokud není podlaha nějak více poničena tak se ani nebrousí více do dřeva a pouze se nanese další vrstva vysokozátěžového oleje BIOFA. Při této ronovaci zmizí veškeré škrábance a fleky, může zůstat těžko přemístitelný nábytek na místě. Cenově se renovace pohybuje okolo 200 Kč/m2.