Jak vybrat podlahu - 1

Lakovaná nebo olejovaná podlaha

Ještě před pár lety byl olej pro české zákazníky něco vyjímečného a dodnes Vás někteří prodejci budou od oleje zrazovat. Většinou to budou takzvaní "podlaháři", kteří jsou vybaveni pouze vrtačkou a kmitací pilkou nebo slečna v obchodě, která o své práci mnoho neví. Vždyť všichni renovovaní výrobci dřevěných podlah nabízí většinu svého programu v obou variantách. U naší firmy v roce 2009 dokonce podíl olejovaných podlah realizovaných s montáží činil cca 95 % z celkového objemu. Kvalitní olejovaný povrch lze srovnávat pouze s vysokozátěžovým lakem, proto jsou dnes všechny dřevěné podlahy v komerčních prostorech (restaurace, prodejny ...) povrchově upravovány olejem. Používáme vysokozátěžové voskové oleje OSMO nebo BIOFA.

Olejová podlaha: kde jsou hlavní výhody?

1. Povrch je matný, není zrcadlově lesklý a proto na něm není tolik vidět poškrábání či opotřebení.

2. Velmi důležitá vlastnost je barevná stálost a změny způsobené UV zářením. Jistě všichni znáte 10-20 let staré dubové parkety, které už nejsou ani trochu dubové. Jsou žluto-zelené, po typické hnědé barvě ani památky. Je to způsobeno tím, že povrch dřeva je uzavřený, dřevo nemůže "dýchat" (tj. přirozeně reagovat na změny okolí).

3. Jednoduchá údržba podlah - lakované i olejované plochy se udržují naprosto stejně, jediný rozdíl je v tom, že na olejované povrchy je nutné použít neutrální mýdlo a ne saponáty, které by vymývaly olej.

4. Renovace. Za 5-15 let (podle stupně opotřebení) budete řešit to, že už se na svou starou a poškrábanou podlahu nemůžete dívat. Co obnáší renovace u oleje? Přeleštění PAD kotoučem (jedná se o leštící a brusné kotouče s různou tvrdostí dle opotřebení podlahy) a nanesení další vrstvy oleje. Naprosto bezprašný postup, za den je možno zvládnout cca 100 m2, druhý den je podlaha použitelná. Cena je 150-250 Kč/m2, dle stupně opotřebení. Kromě toho máte možnost si sami každé 2-3 roky podlahu přeleštit ošetřovacím olejem. Jedná se o stejný postup jako když leštíte nábytek. Jednoduše nanesete na podlahu hadrem tenký film ošetřovacího oleje a necháte zaschnout cca 2 hodiny. Budete se divit, protože podlaha bude jako nová.
A jak je to u laku? Podlahu je nutné zbrousit až na dřevo, nanést znovu 1x základní lak a minimálně 2x vrchní. Tento postup trvá na 100 m2 cca 3 dny, další 2-3 dny je nutné nechat lak zaschnout a vytvrdnout a je nutné počítat s vymalováním, protože při broušení podlahy se práší. Cena renovace je 300-400 Kč/m2 dle stupně poškození a použitého laku.

5. Životnost je také důležitý argument, hlavně u vrstvených podlah s nášlapem 3-4 mm. Zatímco u oleje díky šetrné renovaci prakticky nejste schopni nášlapnou vrstvu "ochodit", v případě renovace lakované plochy přichází v úvahu 2-3 násobné přebroušení.

6. Ale všechny tyto důvody jsou vedlejší. Nejdůležitějším argumentem je pocit: sáhněte si na lakovaný a olejovaný povrch. Tento pocit je diametrálně odlišný.

 

Lakovaná nebo olejovaná podlaha