Dřevěné podlahy, jejich výhody a typy

Dřevěné podlahy jsou investicí, která se vám z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí. Díky přirozenému vzhledu, který podlahy ze dřeva bezpochyby mají, se budete doma cítit příjemně a útulně. Dřevo jako materiál má bezpočet tvarových variací a barevně laděných tónů, takže si můžete být jisti, že vaše dřevěná podlaha bude jedinečná. Ponořte se do světa barevných tónů a vyberte si takovou podlahu, která se nejlépe hodí do vašeho domu. Dřevo je natolik přirozený materiál, že si můžete být jisti, že se bude vaše dřevěná podlaha hodit takřka do každého prostoru.

Podlahy ze dřeva pro domácnost i komerční prostory

Dřevěné podlahy patří mezi podlahové krytiny od nepaměti. A to především proto, že jsou odolné a vydrží po generace. Připočteme-li k tomu jejich přírodní vzhled a další vlastnosti, jako jsou například tepelná a zvuková izolace, zjistíme, že v mnoha směrech snadno předčí umělé povrchy. Zároveň je lze v případě potřeby renovovat, což z nich dělá ideální podlahovou krytinu pro rodinné domy i komerční prostory.

Výhody dřevěné podlahy

Celodřevěné podlahy patří k nejkvalitnějším materiálům, které můžete na podlahu nejen v obytném prostoru použít. K tomu je předurčují především jejich přirozené vlastnosti, jež vycházejí z vlastností dřevin, z nichž jsou dřevěné podlahy vyráběny. K největším přednostem dřevěných podlah a parket tak patří:

  • přirozený vzhled dřeva,
  • dlouhá životnost (především u tvrdých dřevin),
  • Dlažba nebo vinyl je v létě studený pokud je vyplé podlahové topení, dřevo má stejnou teplotu jako je teplota v místnosti.  
  • vyrovnávání vlhkosti v místnostech,
  • absence tvorby elektrostatického náboje,
  • a dobrá zvuková i tepelná izolace.

DĚLENÍ DLE KONSTRUKCE.... 

Dřevěných podlah existuje nekolik variant my je rozdělujeme dle konstrukce na Vícevrstvé podlahy (dvou a třívrstvé dřevěné podlahy) - více ZDE: a poté na masivní podlahy níže se vám pokusíme jednotlivé typy stručně představit a nastínit jejich přednosti i neduhy.

VRSTVENÉ DŘEVĚNÉ PODLAHY

Vrstvené dřevěné podlahy jsou založené na sendwichové konstrukci, která je složená ze dvou nebo tří vrstev (ROZDÍL ZDE:) Nášlapná vrstva je pak chráněná vrstvami voskového oleje nebo laku. Vícevrstvé dřevěné podlahy se také hojně používají jako podlahová krytina v místnostech s podlahovým vytápěním. Pro maximální využití všech vlastností vrstvených podlah je doporučujeme na podklad celoplošně lepit na trvale elastické lepidlo. Vrstvené podlahy jsou díky své konstrukci méně náchylné na změny teplot a relativní vlhkosti vzduchu. 

MASIVNÍ PODLAHY 

Dřevěné masivní podlahy a parkety představují nejrobustnější podlahovou krytinu s tloušťkou až 2,5 cm. Masivní dřevěné podlahy jsou tvořeny z jednoho kusu dřeva a vždy se celoplošně lepí k podkladu na trvale elastické lepidlo. Na první pohled po položení není poznat zda je dřevěná podlaha vrstvená nebo masivní, podlahy z masivu jsou o cca 30% dražší, jsou náchylnější při změnách teplot a relativní vlhkosti vzduchu v místnosti, ale i přesto se pořád často využívají jak v soukromých objektech tak v komerčních jako jsou restaurace, hotely, prodejny apod.. 

 

Dřevěné podlahy jsou investicí, která se vám z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí. Díky přirozenému vzhledu, který podlahy ze dřeva bezpochyby mají, se budete doma cítit příjemně a útulně.