Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Současné parkety: klasika v moderním provedení

Současné parkety: klasika v moderním provedení

Parkety představují tradiční přírodní materiál, který určitě všichni dobře známe. Možná máte zažité, že, parkety jsou sice krásné, ale vyžadují hodně práce a složitou údržbu. Podívejte se s námi podrobněji na možnosti současných parket a zjistíte, že kromě krásného dekoru přírodních dřevin nabízí moderní parkety také skvělé funkční vlastnosti.

Jaké výhody mají parkety?

Mezi důležitou přednost parketové podlahy patří určitě její prakticky neomezená životnost. Tu ovlivňuje pouze kvalita použitého dřeva a jeho povrchové úpravy. Parkety tak díky možnosti obnovy v rámci renovace představují životní investici. Moderní parkety mají výborné tepelně - izolační vlastnosti, zvládnou i vysokou zátěž a jsou vhodným řešením pro alergiky.

Klasické versus moderní parkety

Díky vývoji technologií jsou dnešní parkety mnohem kvalitnější a funkčnější než v minulosti. Zdokonalil se a výrazně zjednodušil způsob pokládky, vysoušení, povrchová úprava i broušení parket. Moderní parkety se vyrábí s perem a drážkou a celoplošně se na podlahu lepí. Následuje povrchová úprava broušením a finální ošetření lakem nebo olejem, možné je také změnit po čase barevné provedení pomocí moření.

Podlahy Dub EMPIRI CAFE CAFE

Dubové parkety Empiri Cafe Cafe, masiv, olej, 1580,-Kč/m2

Nemusíme se proto obávat popraskání, sesychání a vzniku spár jako tomu bylo v některých případech v minulosti. Moderní parkety kladou minimální nároky na údržbu, vyžadují však stabilní vlhkost v místnosti v rozmezí 40 - 60%. V řadě případů jsou také vhodným materiálem pro realizování podlahového topení.

Výsledný efekt parket určuje použitý materiál

V současnosti je možné vyrábět parkety široké škály dřevin, a to jak z evropských, severoamerických tak i exklusivních exotických materiálů. Přírodní dřevo nabízí především nepřekonatelný vizuální efekt. V našich podmínkách je nejoblíbenější dřevinou dub, mezi klasické patří také jasan nebo buk. Vysokou estetickou i funkční hodnotu nabízí exotické dřeviny, tyto materiály se vyznačují dlouhou životností, tvrdostí a vysokou odolností vůči vnějším vlivům. Díky vysoké hustotě dřeva nehrozí kroucení nebo sesychání, skvěle zvládnou i vlhké podmínky. Kromě výjimečných funkčních vlastností jsou parkety z exotických dřevin vysoce dekorativní a vytvářejí v interiéru neopakovatelnou atmosféru. Současným trendem jsou tmavá exotická dřeva jako je třeba Merbau, Palisander, Wenge nebo Teak.  

Broušení parket a další možnosti renovace

Vlastní renovace parket se skládá ze tří základních fází:

  • broušení parket
  • tmelení spár
  • lakování nebo ošetření olejem. 

Při broušení parket se z dřevěné podlahy odstraňují povrchové nedokonalosti, jako jsou rýhy, škrábance, propálení a další mechanická poškození. Broušení odstraní také zažloutlý lak, vosk, olej, barvu, špínu a skvrny. Opravdu kvalitní broušení parket zahrnuje sérii několika brusů. Následuje tmelení spár a lakování, nejlépe dvěma až třemi nátěry, což přináší jak ochranný tak i estetický efekt. Pro vybrané druhy parket je vhodná zase ošetřující úprava olejem. Zatímco lakování parket vydrží bez nutnosti úpravy až 15 let, v případě ošetření olejem je nutná častější úprava. Při použití oleje však lépe vyniká přirozená kresba dřeva a snadněji se řeší případná mechanická poškození.

Parkety v interiéru

Dřevěné parkety přinášejí do interiéru pocit útulnosti a hřejivosti. Podle konkrétního výběru dřeva a způsobu pokládky skvěle vyniknou v moderním i klasickém prostoru. Parkety se mohou stát osobitým prvkem celého interiéru, nebo dokonce dekorací díky obrazcům a ornamentům (mozaikové a kazetové parkety), lze je však také použít k vizuálnímu oddělení jednotlivých zón v prostoru. Klasikou v intarziích jsou dubové parkety.

Návrat intarzovaných podlah

Do skupiny parketových podlah spadají i velice dekorativní intarzované podlahy. Zatímco v historických interiérech zámků, měšťanských domů nebo církevních staveb narazíme na klasické intarzované podlahy skládané z masivních dřevěných dílů přímo na podlaze, technický pokrok ve výrobě dřevěných podlah umožňuje dosažení stejně dekorativního vzhledu s využitím stejných exotických dřevin za podstatně méně pěněz. Nabízíme realizaci intarzované podlahy z vícevrstvých dřevěných podlahových desek, a to ve dvou designových řadách s velkým množstvím vzorů.

Cenové nabídky a kalkulace