Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » PVC podlahy a linoleum

PVC podlahy a linoleum

Rychlá pokládka, snadná údržba, nízká cena. Magický trojúhelník všech tří proměnných udělal z PVC podlahy a lina královny mnoha českých domů a bytů. Přes uvedené výhody má tento typ podlah jistá specifika, možná tušíte jaká.

Nejprve si vysvětlíme rozdíl mezi PVC podlahami a linem. Lino je materiál přírodního původu. Skládá se z pryskyřice, lněného oleje, korkové nebo dřevité moučky, vápence a juty. Kdežto PVC podlahy nejsou tak sexy, co se složení týče. PVC podlahy se vyrábí z ropy.

Lino (linoleum) můžete někdy vidět také pod názvem „marmoleum“. Marmoleum je díky dřevité moučce pevnější a je více odolné vůči mechanickému poškození.

Výhody a nevýhody linolea - lina

Lino je přírodní materiál, dlouho vydrží a není s ním bůhvíjaká práce. Lino jednoduše setřete hadrem s vodou a běžnými úklidovými prostředky. Lino se nikdy nevyviklá, nebude vrzat ani neztratí svůj původní lesk (pokud jej budete pravidelně voskovat). Na druhou stranu je náročnější, co se pokládky týče a hůře snáší vlhkost.

Druhy PVC podlah

Mezi podlaháři panuje neshoda v termínovém označení – co je PVC podlaha a co už ne. My rozlišujeme PVC podlahy následovně:

 • Bytové PVC podlahy
  • Tvrdé bytové PVC
  • Vinylové podlahy (vinyl dílce)
  • CV podlahy (Cushion vinyl)
  • Zátěžové PVC podlahy

Bytové PVC podlahy

Klasické lino z paneláků, co vydrželo věky. Jen setřít a je to. Přesto návštěva na první pohled zbystřila a mohlo jí být jasné, že to je fuj plast. Dnešní PVC podlahy nejsou nikterak dokonalé, ale mnohem lepší – ať už jde o vzhled, tak i vnitřní strukturu. První věcí je rozměr PVC podlahy. Staré komunistické lino mělo standardní velikost 1,5 m na šířku, muselo se spojovat a byly s tím problémy. Mezi spoje zatékalo, držela se tam vlhkost, plesnivělo, odlepovalo se nebo dělalo jinou neplechu. Dnešní bytové PVC podlahy se vyrábí v různé šíře a dekorů. K dostání jsou pásy šíře 2 m, 2,5 m, 3 m, 3,5 m, 4 m a 5 metrové balení. Tím pádem je možné pokrýt podlahu celoplošně, bez lepení. Podlaha déle vydrží, lépe vypadá a neměla by dělat zásadní potíže.

Prvním typem PVC podlahy pro byty a domy jsou tvrdého typu. Tyto festovní PVC podlahy jsou v standardním „komunistickém“ formátu, tedy 1,5 m na šířku. Druhým typem jsou vinylové podlahy, resp. vinylové dílce, které se systémem UNI-CLICK skládají k sobě. Posledním typem jsou CV podlahy – měkké PVC lité ze speciální pasty, spojené teplem a tlakem. Právě tento typ nabízí větší šíře, a lze s nimi pokrýt celou místnost bez lepení.

 

Masivní podlaha Dub evropský rustikal ručně škrábaný, hoblovaný

PVC podlahy jsou sice levnější, ale nikdy nebudou vypadat tak dobře jako masivní dřevěné podlahy.

Cena PVC podlah

Cenu PVC podlahy určují 3 parametry: celková výška, gramáž a výše nášlapné vrstvy. Cena kvalitní PVC podlahy by neměla klesnout pod 300 Kč/m2.

Jak poznat kvalitní PVC podlahu

O kvalitě PVC podlahy rozhoduje kombinace několika faktorů:

 • Gramáž – na první pohled se může zdát, že co je těžší, to je lepší. Není tomu tak. Materiál, který se jen tak neprošlape, a vydrží několik sezon, určuje parametr kg/m2. Kvalitní bytové PVC podlahy začínají na 1,7 kg/m2
 • Výška (celkem) – pro komfort domácí chůze jsou vhodné PVC podlahy 2,6 mm a více. Nekupujte zátěžovou PVC podlahu jen proto, že déle vydrží. Zátěžové podlahy jsou určeny pro náročné prostředí, jsou tenké, sice trvanlivější, ale zatěžují pohybový aparát.
 • Výška nášlapné vrstvy – nášlapná vrstva je ochranný povrch podlahy proti jejímu poničení. Pro bytové podlahy je plně dostačující 0,25 mm (nebo vyšší). Pozor – nášlapná vrstva má velký vliv na cenu, nekupujte PVC podlahy se zbytečně vysokou nášlapnou vrstvou
 • Gravírování -  gravírováním se tvoří struktura podlahy. Vzhled PVC podlahy se pak blíží k tradičním materiálům (dřevo, korek, ...). Ale skutečně jen blíží.
 • PUR vrstva – Polyuretanová vrstva uzavírá všechny póry v podlaze. Díky tomu špína do podlahy nezašlapává a snadno se čistí.
 • Zátěžová třída – Pro byty se rozlišuje zátěžová třída 21-22-23 (lehká až vysoká zátěž).

Zátěžové PVC podlahy

Zátěžové PVC podlahy dělí podle účelu dané místnosti. Bytové PVC nese označení 21-22-23 (mírná, střední a vysoká zátěž v bytě), pro kanceláře nebo maloobchodní prodejny 31 až 34, výrobní haly a průmyslové objekty 43 až 43.

Podle struktury výroby a materiálu se pak zátěžové PVC podlahy dělí na heterogenní a homogenní.

Heterogenní PVC podlahy – jsou k nerozeznání od kterýchkoli jiných typů podlah. Samozřejmě, pouze na oko. Na omak už je vše jasné. Heterogenní PVC podlahy se od homogenních liší tím, že mají vícevrstvou strukturu (základní-spodní PVC, nosné skelné vlákno, vrchní PVC, dezén, nášlapná vrstva, příp. PUR ochranná vrstva proti špinění) a vrchní dekor. Právě dekor určuje, jak podlaha vypadá na pohled. Můžeme si tak za levno pořídit vysněnou korkovou, dřevěnou nebo kamennou podlahu. Samozřejmě, jde jen o imitaci, s estetickým efektem těchto materiálů se PVC podlaha nemůže srovnávat.

Homogenní PVC podlahy – celobarevné (jednolité) podlahy s jednoduchou strukturou. Jsou určeny pro vysokou zátěž, jsou velmi odolné, ale na oko už ne tak atraktivní. Nemají totiž dekor jako heterogenní PVC podlahy. Používají se často v nemocnicích, průmyslových objektech, v jídelnách nebo ve školách.

Speciální PVC podlahy – běžný smrtelník se s tímto typem běžně nepotká, jde o typ využívaný pro speciální účely – elektrostaticky vodivé a antistatické podlahy. Elektrostaticky vodivý typ PVC podlahy se využívají v prostorách, kde hrozí nebezpečí výbuchu, v laboratořích, RTG pracoviště, operační sály, ordinace, apod. Antistatické se naopak používají v místnostech, kde jsou počítače, servery (datová centra), výrobní linky na elektroniku a podobná pracoviště.

Jak čistit zátěžovou PVC podlahu

Většinou se jedná o velké komerční nebo veřejné plochy, a je proto zvykem, že se čistí pomocí strojů. Pro tento typ podlah je dobré použít ochrannou PUR vrstvu, která zabraňuje poškození podlahy, prodlužuje její životnost a je předpokladem pro snadné čistění v dlouhém období.

Další články o porovnání materiálů podlah a instalací

Cenové nabídky a kalkulace