Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Jak přistoupit ke stavbě dřevěné terasy

Jak přistoupit ke stavbě dřevěné terasy

Dřevěné terasy jsou ideálním prostředkem pro propojení interiéru domu se zahradou . Díky terasám navíc rozšíříte obytný prostor a zvýšíte komfort svého bydlení. Kdo by si nechtěl vychutnat víno při západu slunce, rodinnou sešlost pod otevřeným nebem nebo ranní kávu na čerstvém vzduchu? Co vše ale obnáší stavba dřevěné terasy?

Výběr nejvhodnější dřeviny

Abyste zajistili dlouhou životnost dřevěné terasy, při svém rozhodování vynechejte všechna měkká dřeva, podobně jako u výběru dřevěné podlahy. Za nevhodné materiály se považuje např. smrk a borovice. Rozumným kompromisem je sibiřský modřín, který roste v horských oblastech a lépe odolává povětrnostním vlivům.

Terasa z Garapy

Terasa z Garapy působí velmi estetickým dojmem, dřevo je příjemné na dotek a má dlouhou životnost.

V posledních letech se na trhu dřevěných podlah prosazují exotické dřeviny. Jiné tomu není ani u dřevěných teras. Jejich specifické vlastnosti, jakou jsou tvrdost a odolnost z nich dělají ideální materiály. Dřeva z Jižní a Střední Ameriky a Asie – Garapa, Bangkirai, Massaranduba, Ipe, Merbau, Teak a Cumaru vydrží bez ošetření až 50 let. I přes to však doporučujeme jejich povrchovou úpravu napuštěním ochrannými oleji. Z našich dlouholetých zkušeností doporučujeme dřevinu Garapa, která netřískuje a je tvarově stálá, díky předsušení na 16-18 % - tím pádem tolik nesesychá a nekroutí se a nenapadají ji dřevokazní škůdci.

Jak postavit dřevěnou terasu

Po výběru dřevin přistupte k samotné pokládce. Nejde o žádný složitý proces. Pokud si však nejste jisti, není v dnešní době problém, zavolat si na pokládku terasy specializovanou firmu (kontakt).

Při přípravě podloží myslete na jeho stabilitu a prostor pro odtok dešťové vody. Sesunutí podloží a podmáčení dřevěné venkovní terasy by mohlo způsobit její deformaci nebo zničení.

Jak tedy postupovat, aby stavba dřevěné terasy proběhla bez problémů, a vy jste zajistili její dlouhou životnost?

  1. Vytvořte základy o hloubce přibližně 20 – 30 cm
  2. Na dno jámy vložte geotextílii, která zadrží vlhkost a zabrání růstu plevele
  3. Po položení geotextílie na ni nasypte hrubý štěrk frakce 16/32 nebo 8/16. Následně ještě zarovnejte posledních 5 cm jemným štěrkem frakce 4/8. Všechny vrstvy je důležité řádně udusat
  4. Štěrk dosypte do výšky 4 – 5 cm pod požadovanou výšku terasy
  5. Na zpevněný povrch se zajištěním odtoku vody uložte nosné trámy ve vzdálenosti 30 – 50 cm od sebe. Rozpětí je dáno typem dřevěné terasy
  6. Prkna připevněte dvěma nerezovými šrouby na každé straně
  7. Dle vlastních preferencí upravte okraje dřevěné terasy pomocí betonových tvárnic či obrubníků
  8. Kochejte se svým výtvorem

Podívejte se, jak může vypadat vaše dřevěná terasa z rukou profesionálů. Inspirujte se našimi realizacemi. Alternativou k dřevěným terasám jsou dřevoplastové WPC terasy.

pokládka terasy

Cenové nabídky a kalkulace