Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Kazetové parkety neboli mozaiky

Kazetové parkety neboli mozaiky

Pokud jste se rozhodli pořídit si do svého interiéru klasické parkety, čeká vás kromě jiných rozhodnutí také výběr konkrétního vzoru.  Možnost vytvářet atraktivní moderní vzory nebo tradiční působivé dekory patří k jedněm z největších předností klasických dřevěných parket. Pokud se zabýváte bytovým designem, určitě víte, že mozaikové dřevěné podlahy z parket patří k opravdovému vrcholu podlahářského umění. 

Parkety tradiční i současné

Využití parket, oblíbeného druhu dřevěné podlahy, které díky promyšlenému skládání vytváří na podlaze vizuálně neopakovatelné efekty, sahá daleko do historie. Zejména v oblasti vyšších společenských kruhů se využívaly tzv. zámecké mozaiky či kazetové podlahy, které se stávaly působivou součástí interiérů zámků a panských sídel. V současnosti jsou mozaikové podlahy díky rozvoji technologií i široké škále designových řešení skvělou volbou také pro soukromé interiéry.

kazetová podlaha

Kazetové parkety opravdu nepatří pouze do historických objektů, mozaikové dřevěné parkety si lze dnes můžete vybrat v nových moderních i klasických vzorech a dřevinách. Zásadní změnou oproti minulosti je zvýšení funkčnosti parket díky nové konstrukci a kvalitní vodovzdorné březové překližce. Pokud vás neuspokojí nabídka vzorů parketové mozaiky na trhu, můžete si pro svůj osobitý interiér navrhnout vlastní originál.

Jak se dělá mozaika z parket?

Na klasické parkety se používají zejména tvrdé druhy dřeva, dřevěná mozaika vzniká formací geometrických tvarů ze dřeva stejného nebo barevně kontrastního druhu. Běžně používanými druhy tuzemských dřevin pro mozaikové podlahy jsou dub, jasan, ořech, nebo třešeň. Pro dražší mozaikové parkety se využívá v poslední době velmi oblíbené barevně bohaté exotické dřevo, které navíc nabízí vyšší odolnost.

parkety dub solo rustikál

Mezi nejpoužívanější druhy klasického pokládání parket patří anglický vzor, rybinový vzor, tabulkový vzor, prokládaný tabulkový vzor, průletový vzor či luxusní zámecký (také vídeňský) vzorParkety mohou ve vašem interiéru vytvářet kosočtverce, trojúhelníky i další obrazce, můžete si dopřát také parketovou kresbu ve stylu baroka. Právě imitace parketové podlahy z období raného baroka za použití exotických druhů dřeva a hladkého broušení přináší neopakovatelný trojrozměrný efekt podlahové kazety.

Průmyslová mozaika

Průmyslová mozaika se vyrábí ze zbytkového dřeva při produkci klasických parket. Tato varianta parketové dřevěné podlahy je díky tomu levnější, aniž by ztrácela na kvalitě. Naopak z hlediska designu se průmyslová mozaika těší mimořádné oblibě designérů a architektů a v současné době se díky tomu stává základem řady moderních interiérů. 

Cenové nabídky a kalkulace