Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Jak odstranit vrzání parket

Jak odstranit vrzání parket

Není nic horšího, než když přijdete domů později, než by bývalo bylo zdrávo, chcete nepozorovaně vplout do svého pokoje, ale prozradí vás vrzající parkety . Jestli máte podlahu ještě rádi, a vypadá, že by mohla sloužit ještě nějaké to léto, není potřeba ji hned při prvním vrzání měnit. Existují naštěstí způsoby, jak se konečně zbavit nepříjemného vrzání .

Dřevo je přírodní materiál a podléhá tak změnám teplot a vlhkosti. Jak známo, čím větší je teplo a sucho, tak se materiál smršťuje. Analogicky se pak roztahuje, když je v místnosti vlhko. Tímto neustálým procesem, jak dřevěná podlaha (parkety) mění své parametry, dochází k deformaci původní instalace. Parkety se uvolní ze svého lůžka, kde byly přilepeny, a máme na světě první „vrz“. Vrzání je vlastně tření dřeva o dřevo. Nic víc, nic míň.

Dvouvrstvá dřevěná podlaha Dub CHEVRON, francouzsk vzor, bílý olej.

Parkety dub chevron, francouzský stromeček, bílý olej, 12x120x680 / 1880,- Kč/m2

Předtím, než přejdeme k samotné opravě vrzající podlahy, několikrát se po ní křížem krážem projdeme, a lokalizujeme místa, kde to vrže nejvíc. Tam se totiž budou soustředit naše síly při opravě podlahy.

Opravujeme vrzající parkety – tip č. 1

Na spáru mezi vrzajícími parketami nasypeme grafitový prášek. Prášek vtlačíme mezi spáry a překryjeme hadrem nebo utěrkou. Pak se po inkriminovaném místě několikrát projdeme (je potřeba parkety zatížit a zase odlehčit, aby se prášek dostal do spáry mezi parkety). Důkladně místo několikrát zatížíme a odlehčíme, prášek by měl zapadnout hluboko do spáry mezi parketami. Utěrku dáme pryč a místo otřeme vlhkým hadrem. Vrzání by nyní mělo být minimální nebo žádné.

Opravujeme vrzající parkety – tip č. 2

Druhý tip na opravu vrzající podlahy je možná náročnější na zručnost, nicméně měl by spolehlivě fungovat. Jde o podlepení parket. Nebojte, není potřeba rozebírat podlahu. Oprava je velice jednoduchá.

Lokalizujte uvolněné, resp. vrzající parkety a připravte si vrtačku s cca 4 mm vrtákem. Vyvrtejte inkriminovanou parketu v jejím středu až na podklad, a do díry vstříkněte polyuretanové lepidlo. Jak polyuretan vysychá, tak zvyšuje svůj objem. Díky této vlastnosti se vyplní vzduchová mezera mezi parketami a je po vrzání. Pro jistotu toto místo na 12 hodin zatěžkejte (pro těžší předměty použijte jako podklad filc, aby se parkety nepoškodily). Po zaschnutí dírku vyplňte tmelem nebo voskem v odstínu parket.

Když drobné opravy nestačí

Pokud je podlaha v opravdu špatném stavu, je lepší přistoupit k celkové renovaci. Mezi typické znaky, kdy je lepší provést důkladnou renovaci, patří:

  • Zašlé, poničené parkety
  • Nerovná podlaha, vzdouvající se parkety
  • Velké škvíry (spáry) mezi parketami
  • ..další neduhy neslučitelné s komfortem a estetickým dojmem

Zašlá podlaha ještě nemusí znamenat kompletní výměnu parket. Se šikovným řemeslníkem-podlahářem zjistěte míru opotřebení podlahy a pravděpodobné potřeby renovace. Dbejte zejména na důkladné vyrovnání podkladu parket, který je důležitým elementem životnosti podlahy.

Parkety Empiri - český výrobce

Prohlédněte si nabídku našich parket. Jsme český výrobce podlah a parket, pokládáme podlahy na míru:

Cenové nabídky a kalkulace