Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Lexikon dřevin » Hevea

Lexikon dřevin - Hevea

NÁZVY V OSTATNÍCH JAZYCÍCH

Rubberwood, hevea, hevaru (MAL); seringa, seringuera, para rubbertree (BR); Gummibaumholz, Kautschuk-Holz (D).

Podlahy a schody Hevea

 Hevea Moderline

Výskyt

  • Domovem v Brazílii (amazonská pánev); na plantážích v jihovýchodní Asii a západní Africe; např. Malajsie, Indonésie, Thajsko, Srí Lanka, Filipíny, Barma, Vietnam; Libérie, Nigérie, Pobřeží Slonoviny.

Popis

  • Barva: bělové a jádrové dřevo není rozlišitelné; dřevo nažloutle bílé, tmavne na žlutohnědou; staré stromy jsou uvnitř růžově hnědé
  • Textura: stejnoměrná, jen lehce fládrovaná (tangenciální řez), popř. pruhovaná (radiální řez), málo dekorativní.

Jiné údaje

Stromy se těží teprve po 30 letech, kdy končí produkce latexu; až potud nedochází k zjadrnění; plantáže tohoto dřeva jsou ve více než 30 zemích, z toho asi 70% je jich v jihovýchodní Asii; toto dobře opracovatelné dřevo je vhodné také na schody, dělící příčky, rukojeti, dřeváky a středy laťovek; na trhu je také vrstvené dřevo z dýh a jiný vrstvený dýhový materiál; 45% produkce ze dřeva rubberwood pochází z Malajsie, kde export nábytku v roce 2000 překročil 2 miliardy německých marek, jsou tam 2 mil. hektarů plantáží tohoto dřeva a zpracovává se až 80% dřeva.

Dřevo se výborně hodí jak pro pro třívrstvé dřevěné podlahy tak i moderní design dvouvrstvých dřevěných podlah, které v našem sortimentu najdete pod názvy Slimline, Moderline a Multistrip.

DALŠÍ DŘEVINY

Borovice Borovice Bříza Bříza Buk Buk Cumaru Cumaru Doussie Doussie Dubové podlahy Dubové podlahy Hevea Hevea Hruška Hruška Ipe Ipe Iroko Iroko Jabloň Jabloň Jasan Jasan Jatoba Jatoba Javor Javor Masaranduba Masaranduba Merbau Merbau Modřín Modřín Olše Olše Ořech americký Ořech americký Ořech asijský Ořech asijský Palisander Palisander Smrk Smrk Švestka Švestka Teak Teak Tigerwood Tigerwood Třešeň Třešeň Wenge Wenge
Cenové nabídky a kalkulace