Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Dubové podlahy: kvalita prověřená časem

Dubové podlahy: kvalita prověřená časem

Kladete si otázku, proč jsou dubové podlahy nejoblíbenější a dlouhodobě nejpoužívanější variantou podlahové krytiny na světě? V našem článku se dozvíte, jaké parametry dělají z dubového dřeva ideální materiál pro realizaci podlah, i jaké výhody nebo úskalí můžete očekávat u masivní dubové podlahy. 

Charakteristiky dubového dřeva

Oblíbenost dubové podlahy je jednoznačně spojena s unikátními vlastnostmi dubového dřeva, perfektní funkční i estetické aspekty z něj dělají jednoduše podlahářský evergreen.

Dub představuje celosvětově nejpoužívanější dřevinu k realizaci podlah. Dubové dřevo je vyhledávané zejména pro charakteristiky materiálu, jako je tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Tyto mimořádné funkční vlastnosti souvisí s vysokým podílem tříslovin. Dubové dřevo výborně odolává střídání vlhka a sucha a má tak oproti ostatním druhům dřeva mimořádně dlouhou životnost.

Kromě odolnosti je dubové dřevo také velmi dekorativní, nabízí nadčasový luxusní vzhled tradičního přírodního materiálu. Přirozená struktura dubového dřeva je nenapodobitelná a přináší do interiéru neopakovatelnou atmosféru a hřejivý pocit.

Úpravy dubové podlahy 

Díky použitému materiálu mají dubové podlahy výborné izolační vlastnosti, dlouhou životnost a výbornou přizpůsobivost vůči změnám vlhkosti v interiéru. Dnešním trendem je povrchová úprava dubového dřeva pomocí technik, jako je moření, kartáčování nebo bělení. Dubové podlahy tak nabízejí nové možnosti estetického působení a využití v interiéru.

Příkladem je úprava kartáčováním, kdy se z povrchu pomocí speciálních kartáčů odstraní měkká část dřeviny, takže podlaha působí rustikálním dojmem. Mezi další možnosti úprav patří broušení nebo patinování dubové podlahy.

Dubové podlahy v interiéru

Dubové podlahy se skvěle uplatní v klasickém i moderním interiéru, stačí si vybrat konkrétní variantu podlahy. Klasické selské dubové podlahy se širokými prkny se nejlépe hodí do stylového interiéru, například na chalupy, hrady nebo do zrekonstruovaných historických objektů. V moderním interiéru můžeme dubovou podlahu realizovat z masivních podlahových palubek, dubových parket, nebo si vybrat vrstvenou dubovou podlahu. V každém případě můžeme počítat s nezaměnitelným přírodním efektem, který významně ovlivní celý interiér.

Díky vyspělým technologiím, které přinášejí stále kvalitnější povrchové úpravy, je dnes možné využít dubové podlahy i do velmi náročných interiérů, které jsou často v kontaktu s vodou – do kuchyní, toalet či koupelen.

Vlastnosti dubové podlahy

Dubové dřevo vytváří elektrostaticky neutrální prostředí, takže představuje ideální volbu pro alergiky, dovede vyrovnávat relativní vlhkost vzduchu a výborně plní funkce tepelné izolace. Podle našich nároků na dekorativnost a funkční vlastnosti záleží, zda si vybereme masivní dubovou podlahu, nebo vrstvenou dubovou podlahu.

Masivní dubová podlaha je vzhledově unikátní a patří mezi nejtrvanlivější podlahové krytiny vůbec. Umožňuje mnohonásobnou renovaci. Musíme však počítat s tím, že při změnách teploty a výkyvech relativní vlhkosti vzduchu pracuje mnohem více, než lepená vrstvená konstrukce. Ta je také vhodnější například pro instalaci podlahového vytápění. 

Cenové nabídky a kalkulace