Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Dubové podlahy: kvalita prověřená časem

Dubové podlahy: kvalita prověřená časem

Kladete si otázku, proč jsou dubové podlahy nejoblíbenější a dlouhodobě nejpoužívanější variantou podlahové krytiny na světě? V našem článku se dozvíte, jaké parametry dělají z dubového dřeva ideální materiál pro realizaci podlah, i jaké výhody nebo úskalí můžete očekávat u masivní dubové podlahy. 

Charakteristiky dubového dřeva

Oblíbenost dubové podlahy je jednoznačně spojena s unikátními vlastnostmi dubového dřeva, perfektní funkční i estetické aspekty z něj dělají jednoduše podlahářský evergreen.

Dub představuje celosvětově nejpoužívanější dřevinu k realizaci podlah a parket. Dubové dřevo je vyhledávané zejména pro charakteristiky materiálu, jako je tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Tyto mimořádné funkční vlastnosti souvisí s vysokým podílem tříslovin. Dubové dřevo výborně odolává střídání vlhka a sucha a má tak oproti ostatním druhům dřeva mimořádně dlouhou životnost.

Třívrstvá dřevěná podlaha Dub JUMBO
Třívrstvá dřevěná podlaha dub Jumbo, olej, 1380,-Kč/m2

Kromě odolnosti je dubové dřevo také velmi dekorativní, nabízí nadčasový luxusní vzhled tradičního přírodního materiálu. Přirozená struktura dubového dřeva je nenapodobitelná a přináší do interiéru neopakovatelnou atmosféru a hřejivý pocit.

Úpravy dubové podlahy 

Díky použitému materiálu mají dubové podlahy výborné izolační vlastnosti, dlouhou životnost a výbornou přizpůsobivost vůči změnám vlhkosti v interiéru. Dnešním trendem je povrchová úprava dubového dřeva pomocí technik, jako je moření, kartáčování nebo bělení. Dubové podlahy tak nabízejí nové možnosti estetického působení a využití v interiéru.

Příkladem je úprava kartáčováním, kdy se z povrchu pomocí speciálních kartáčů odstraní měkká část dřeviny, takže podlaha působí rustikálním dojmem. Mezi další možnosti úprav patří broušení nebo patinování dubové podlahy.

Dubové podlahy a parkety v interiéru

Dubové podlahy se skvěle uplatní v klasickém i moderním interiéru, stačí si vybrat konkrétní variantu dřevěné podlahy. Klasické selské dubové podlahy se širokými prkny se nejlépe hodí do stylového interiéru, například na chalupy, hrady nebo do zrekonstruovaných historických objektů. V moderním interiéru můžeme dubovou podlahu realizovat z masivních podlahových palubek, dubových parket, nebo si vybrat vrstvenou dubovou podlahu. V každém případě můžeme počítat s nezaměnitelným přírodním efektem, který významně ovlivní celý interiér.

Díky vyspělým technologiím, které přinášejí stále kvalitnější povrchové úpravy, je dnes možné využít dubové podlahy i do velmi náročných interiérů, které jsou často v kontaktu s vodou – do kuchyní, toalet či koupelen.

Vlastnosti dubových podlah a parket

Dubové dřevo vytváří elektrostaticky neutrální prostředí, takže představuje ideální volbu pro alergiky, dovede vyrovnávat relativní vlhkost vzduchu a výborně plní funkce tepelné izolace. Podle našich nároků na dekorativnost a funkční vlastnosti záleží, zda si vybereme masivní dubovou podlahu, dubové parkety nebo vrstvenou dubovou podlahu.

Masivní dubová podlaha je vzhledově unikátní a patří mezi nejtrvanlivější podlahové krytiny vůbec. Umožňuje mnohonásobnou renovaci. Musíme však počítat s tím, že při změnách teploty a výkyvech relativní vlhkosti vzduchu pracuje mnohem více, než lepená vrstvená konstrukce. Ta je také vhodnější například pro instalaci podlahového vytápění

Cenové nabídky a kalkulace