Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Dřevěné terasy: harmonické propojení domova a zahrady

Dřevěné terasy: harmonické propojení domova a zahrady

Dřevěné terasy jsou dnes velmi oblíbené, a není divu – představují totiž ideální propojení mezi obytným interiérem a zahradou . Především v letních měsících oceníme možnost trávit co nejvíce času venku a díky terase můžeme skvěle rozšířit obytný prostor. Uvažujete – li o realizaci venkovního posezení, podívejte se s námi, jaké výhody dřevěné terasy mají . Předností dřevené terasy je určitě reakce přírodního materiálu na teplo a chlad, dřevo se na slunci nerozpaluje jako třeba betonová nebo keramická dlažba a je tak příjemné i pro bosou nohu. Dřevené terasy se dnes realizují hlavně s kvalitních exotických dřevin, které skvěle plní funkční i estetické nároky. Očekávat tak můžeme dlouhou životnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům . 

Z jakého dřeva postavit terasu?

V poslední době se škála používaných exotických dřevin značně rozšířila, mezi nejoblíbenější patří Ipe, Cumaru, Teak, Merbau, Garapa nebo Massaranduba, méně obvyklé mohou být Jaktoba, Cedr, Okumé nebo Tali. Exotické dřeviny se k nám dovážejí zejména z tropických oblastí jihovýchodní Asie a Jižní Ameriky.

Díky svému původu mají tyto dřeviny řadu specifických vlastností, které z nich dělají ideální materiál pro realizaci venkovní dřevěné terasy. Je to zejména jejich odolnost vůči hnilobě, nevadí jim mráz ani horko, výborně odolávají houbám a dřevokaznému hmyzu.

Dřevěná terasová prkna Garapa A/B 25x145 jemná/hrubá drážka

Dřevěná terasa Garapa, 1862,-Kč/m2 za materiál, 550-650,-Kč/m2 za montáž

Možná nás překvapí, že exotické dřevo postupně ztrácí přirozenou barvu a získává šedou patinu. Pokud chceme udržet původní zbarvení, je na místě použití speciálních ochranných olejů.

Jak probíhá stavba dřevené terasy?

Realizace naší vysněné dřevěné venkovní terasy by v ideálním případě měla začít analýzou a návrhem řešení na míru našemu domu a zahradě. Následuje výběr a příprava dřevěného materiálu, příprava podloží a roštu. Vybrané dřevo se podle našich preferencí může napustit ochranným olejem, následuje položení vlastních prken terasy, olištování a instalace vybraných doplňků.

Funkční i estetický drážkový profil

V současnosti jsou na dřevěné terasy nejoblíbenější dřevěná terasová prkna s profilováním, která jsou esteticky zajímavá i funkční. Díky profilovanému povrchu zachycují dobré nečistoty a zamezují jejich přenosu do interiéru. Původním cílem drážkovaného profilu bylo především zabránit sklouznutí za vlhka a po dešti, z původně  praktického prvku se nakonec stal i pohledově zajímavý element.

Ochrana a údržba

Pokud stavíme venkovní terasu z „obyčejných“ dřevin jako je smrk nebo borovice, měli bychom se připravit na poměrně náročnou a častou údržbu, doporučuje se aplikace ochranného nátěru alespoň dvakrát ročně.

U exotických dřevin se zpravidla uvádí, že vydrží bez ošetření až 50 let (Massaranduba, Ipe, Cumaru) nebo 30 let (Teak, Merbau, Jatoba).  Chceme-li ale minimalizovat proces barevných změn, vyplatí se nám povrchově upravit ochrannými oleji také tyto dřeviny.

Investice do kvalitního materiálu dřevěné terasy se nám z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí.

 

 

Cenové nabídky a kalkulace