Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Dřevěné podlahy: základ pro váš nový osobitý interiér

Dřevěné podlahy: základ pro váš nový osobitý interiér

Chystáte-li se realizovat nový interiér nebo vdechnout novou tvář tomu starému, určitě se nevyhnete praktické otázce řešení podlah. Výběr materiálu, úpravy, konkrétního provedení nebo barevnosti bývá v řadě případů komplikovaným a dlouhodobým procesem. Podlaha totiž dnes už není pouze funkční záležitostí, stala se jedním z interiérových prvků, který prostor zásadním způsobem formuje. 

Podívejte se s námi, jaké aspekty dřevěné podlahy mohou nejen splnit vaše praktická očekávání, ale také potlačit případné nedostatky prostoru a vytvořit příjemnou a osobitou atmosféru vašeho interiéru.

SPECIFICKÝ CHARAKTER DŘEVĚNÉ PODLAHY

Dřevěné podlahy přinášejí do interiéru přírodní atmosféru, útulnost a pocit tepla. Dřevo je velmi příjemné na dotek, má výborné akustické vlastnosti a přirozeně tlumí vibrace, navíc také zajišťuje stabilní klima v interiéru. Dřevěná podlaha tak představuje díky svým užitným vlastnostem i možnosti inovace nadčasovou investici.

Dvouvrstvá dřevěná podlaha Teak

Dvouvrstvá teaková podlaha, olej, 1580,- Kč/m2

Na současném trhu se nabízí opravdu široká škála dřevin od klasických jako je smrk, borovice nebo třešeň až po exotické dřeviny, které výborně snáší kontakt s vodou, jsou pevné, tvrdé a odolné, navíc nabízí velmi originální vzhled. Současným trendem jsou například dřeviny jako je teak nebo merbau. Nejen českou stálicí jsou pochopitelně dubové podlahy s vynikající odolností a trvanlivostí. Navíc je lze bez větších problémů brousit.

JAKÉ JSOU ZÁKLADNÍ DRUHY DŘEVĚNÝCH PODLAH?

Celodřevěné masivní podlahy jsou vzhledově jedinečné, vytvářejí atmosféru rustikálního interiéru a odkazují přímo k přírodnímu materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Celomasivní dřevěné podlahy jsou velmi dekorativní, ale mají vyšší nároky na údržbu a ošetřování. Jsou méně odolné vůči výkyvům teplot a změně vlhkosti v místnosti, v některých případech vykazují také určitou barevnou nestálost.

Druhým základním typem jsou vícevrstvé dřevěné podlahy, ty jsou z praktického hlediska výhodnější. Jsou odolné proti vysychání, snadno se pokládají a při mechanickém poškození se dají jednoduše vyměnit. Jsou ideální pro instalace podlahového topení, protože vrstvená konstrukce méně podléhá změnám teploty.

Jako vrstvené dřevěné podlahové desky se také vyrábějí velice populární intarzované podlahy. Dřevěná mozaika je velmi dekorativní a je vhodná nejen do rekonstruovaných historických interiérů, ale i do moderních bytů nebo kanceláří. Metoda výroby a pokládky ve formě čtverců na pero a drážku intarzované podlahy po letech znovu vrací do hry a dělá z nich cenově dostupné řešení pro řadu rekonstrukcí i novostaveb.

BAREVNOST A NÁLADA INTERIÉRU

Podlaha díky velké ploše výrazně ovlivňuje vzhled a působení celého interiéru, všechny další prvky jako je nábytek, barevnost stěn nebo bytové doplňky, se od ní vlastně odráží. Aby interiér nepůsobil monotónně, je žádoucí vytvořit barevný kontrast. Tmavé dřevěné podlahy jsou vhodné především pro velké prosvětlené prostory, světlá podlaha naopak krásně rozsvítí menší tmavý interiér.

Materiál, ze kterého je podlaha vyrobena má schopnost budovat specifickou náladu. Dřevěné podlahy jsou řešením, ať už chceme mít interiér ve stylu moderním, rustikálním, nebo třeba koloniálním.

Rada na závěr

Při realizaci návrhu interiéru bychom měli vždy vzít v potaz nároky a identitu vybraného prostoru. Důležitou roli samozřejmě hrají osobní preference týkající se barvy a materiálu podlahy, nezapomeňme ale zohlednit také vliv stávajících nebo plánovaných barevných a materiálových prvků, na celkové působení interiéru.

Cenové nabídky a kalkulace