Dřevěné fasády
Dřevěné fasády jsou unikátním řešením obložení dřevostaveb nebo zděných domů. Dům s dřevěnou fasádou rázem dostává přírodní vzhled a neobyčejně estetický dojem. Navíc, dřevěné obklady fasád skýtají řadu dalších výhod.
Výhody dřevěné fasády
- Regulace teploty uvnitř domu, dřevěná fasáda je dobrý izolant (v zimě mírní úniky tepla, v létě působí jako „deštník“ před letním žárem)
- Dlouhá životnost i bez ochranných nátěrů (u dřevěných fasád z exotických dřevin)
- Působivý vzhled, výrazně lepší dojem z exteriéru, dům „ladí“ se zahradou
Životnost dřevěných obkladů fasád
Dřevěné obklady na fasádu vyvolávají pocit, že dřevo na vzduchu dlouho nevydrží. Není tomu tak. Dřevěné provětrávané fasády vydrží při odborné instalaci až desítky let. Životnost určuje jednak postup montáže (technologický postup), v druhé řadě pak použitý materiál (dřevo, rošt, šrouby, hmoždinky, apod.). Mezi velmi odolné materiály na dřevěné fasády patří zcela jistě sibiřský modřín, ale kvalitní a trvanlivou fasádu můžete postavit také ze smrku nebo borovice.
Pokud jste se rozhodli pro montáž dřevěné fasády svépomocí, ujistěte se, že víte přesně, co děláte. Práce se dřevem vyžaduje řadu zkušeností a ověřených postupů, a u dřevěné fasády to platí obzvlášť. Chyby v instalačním procesu venkovní dřevěné fasády mohou způsobit prohnutí palubek nebo snižovat životnost fasádních obkladů.
Systém uchycení dřevěné větrané fasády
Fasády se na domy uchycují dvěma způsoby:
- Skrytě – prkna nejsou provrtávána, fasádní palubky se zaklapnou pomocí drážek do klipů na fasádě. Díky tomuto systému má fasáda vyšší životnost (nejsou zde vruty) a fasáda lépe vypadá.
- Klasicky – palubky se provrtávají a při pohledu na fasádu jsou zřetelné vruty. Fasáda má také nižší životnost právě kvůli provrtávaným palubkám.
Montáž dřevěné fasády
Montáž dřevěné fasády zvládne hravě zručný kutil, nicméně celá akce by se neměla podcenit. Nedostatky technických znalostí a technologických postupů montáže venkovní dřevěné fasády může nakonec vyústit v nemilé skutečnosti, jako je například vyboulení palubek nebo snížená životnost obkladů. Jak montujeme dřevěné obklady fasád v Empiri:
- Na fasádu domu se nejprve nainstaluje rošt, na který se přichytí dřevěné fasádní obklady (palubky). Mezi palubkami a zdí domu tak funguje dokonalý „luft“, kdy vzduch proudí odspoda nahoru. Zdivo ani fasáda tak nejsou vystaveny riziku vzniku plísní a přílišné vlhkosti. Tento první krok je možné ještě alternovat:
- Fasáda domu se pokryje celoplošnou izolací, na kterou se nainstaluje rošt
- Izolace se vloží mezi latě
- Před instalací palubek věnujeme speciální pozornost vlhkosti, kterou palubky mají. Ideální je, když palubky mají stejnou vlhkost jako jiné dřevěné prvky z venkovní strany domu. Proč hlídáme vlhkost palubek? Pokud by nebyla stejná, jako okolní prvky, vystavovali bychom je riziku deformačních změn (vyboulení). Při odlišné vlhkosti se palubky povolují nebo utahují.
- Před montáží palubky napustíme přípravkem proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu. Poté aplikujeme nátěr, alespoň v jedné vrstvě z obou stran.
- Nainstalujeme rošt na dům
- Palubky namontujeme na připravený rošt na domu
- Přetřeme případné řezy a dolní konce palubek
- Na horní a dolní část fasády připevníme mřížky, aby mezi dřevěnou fasádu a dům nemohli vniknout nezvaní hosté – mj. hlodavci, ptáci, hmyz nebo kočky.
Zaujaly vás dřevěné provětrávané fasády? Ozvěte se nám.