Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Co jsou to intarzované podlahy?

Co jsou to intarzované podlahy?

Intarzie je umění starých mistrů, vytváření obrazců lepením různě barevné dřevěné dýhy na dřevěný podklad.  V případě podlah se jedná o vytváření ornamentálních prvků , které se kladením podlahových desek k sobě opakují v celé místnosti. Synonymem jsou v naší nabídce  mozaikové podlahy , které nabízíme v historizující řadě Classic & Old style collection nebo moderní Square & line collection.

Intarzované podlahy v naší nabídce

intarzované podlahy klasické Square & line collection

Ukázka našich intarzovaných podlah, vlevo ze série Classic & Old style collection, vpravo Square & line collection

Vyrábíme intarzované podlahy ve formě vrstvených dřevěných desek, které do sebe při pokládce zapadají na pero a drážku, podobně jako další naše dřevěné podlahy. Nabízíme deset vybraných dřevin, čtyři různé formáty podlahových desek a výšku nášlapné lamely 4,5 nebo 8 mm. Oceníte také velmi vysokou odolnost, odolnost proti vodě a velmi kvalitní povrchovou úpravu voskovými oleji BIOFA.

Intarzie jako umění dávných mistrů

Intarzované dřevěné motivy byly nalezeny už ve vykopávkách ve starověkém Řecku a Egyptě. Postup je založen na řezání tenkých dřevěných destiček (dýhy) z různě barevných dřevin, jejich skládání do ornamentů nebo obrazů, lepení k podkladu tak, aby nebyly mezi destičkami patrné spáry, a poté vyhlazení a lakování povrchu.

Mozaikové parkety Dub Vídeňský Kříž

Dub Vídeňský Kříž "3", old style, fáze - 16x500x500 / 1680,- Kč

Velký rozmach v Evropě zažila intarzie v baroku a rokoku, kdy se intarzovalo obložení stěn, stropů, podlahy, nábytek a předměty denní potřeby. Intarzie může být prostá – skládáním pouze dřevěného materiálu – nebo kombinovaná, kde se dřevěné vzory skládají s dalšími materiály, slonovinou, želvovinou nebo kovy.

Mohlo by vás zajímat: intarzovaná podlaha s jedním z nejoblíbenějších vzorů: Vídeňský kříž (na obrázku s intarzií Royal star)

Intarzované podlahy nejen pro zámecké pány

Česko je zemí hradů a zámků a intarzované podlahy, nábytek a ostění najdete většinou tam. Díky moderním metodám výroby a snadnější pokládce podlahových desek se ale nyní otevírají obrovské možnosti aplikace intarzovaných podlah v dalších historických interiérech – v měšťanských domech v centrech měst, v kancelářích umístěných v historických interiérech, prostě všude tam, kde může podlahová mozaika z ušlechtilých dřevin podtrhnout reprezentativní vyznění interiéru a jeho vybavení.

Cenové nabídky a kalkulace