Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Články » Čištění a údržba parket

Čištění a údržba parket

Čištění a údržba dřevěných parket by se měla provádět pravidelně podle míry znečištění, aby parkety nebyly vystaveny riziku poškrábání nebo trvalému znehodnocení podlahy – bobtnání a deformace. Rozhodující faktory na životnost parket tak jsou tak jejich čištění, údržba, používání a vlhkost a teplota v bytě.

Životnost parket se může snižovat každým dnem

Málokdo si časem uvědomuje, že krásné nové parkety mohou trpět každodenní neopatrností nebo neuvědomělostí. Dobré hospodyňky by měly hlídat všechny příchozí návštěvníky bytu, aby dovnitř nenanosili nečistoty zvenčí, zejména v zimním období. Před dveře bytu by se měla umístit rohožka na očištění bot, dovnitř zase vyhrazený prostor pro jejich uložení.

Při čištění parket nebo vaření v kuchyni dejte pozor na rozlité tekutiny. Delší přítomnost vrstev vody na parketách může způsobit různé skvrny nebo praskliny povrchových vrstev laku. Podobně je na tom i vlhkost vzduchu v bytě, která by se měla pohybovat v rozmezí 40-60%, teplota vzduchu zase mezi 15-25 °C.

Speciální pozornost věnujte nohám židlí a veškerým styčným plochám nábytku, které se dotýkají parket. Kolečka kancelářských židlí by měla být vybavena měkkými rejdovacími kolečky, nohy židlí a dalšího nábytku plstěnými chrániči.

Jak vyčistit parkety

Čištění parket by se mělo lišit z hlediska povrchové úpravy parket, rozlišujeme čištění pro lakované a olejované parkety. Čištění a údržba dřevěných podlah probíhá obdobným způsobem.

Lakované parkety se čistí nasucho vysavačem na parkety nebo smetákem. Při vysávání dejte pozor na koncový nástavec vysavače, používejte vždy měkký kartáč, abyste podlahu nepoškrábali. Parkety je také možné vytírat mokrým hadrem nebo mopem. Z hadru by neměla crčet voda, příliš mnoho vody může již zmíněné popraskání parket. Do vody můžete přidat šetrné čističe na parkety, v žádném případě agresivní čisticí prostředky. Pro docílení vysokého lesku a ošetření parket použijte leštěnku na parkety, a pro usnadnění práce také leštičku na parkety (stroj na čištění podlah). Na vyleštěné podlaze se pohybujte opatrně, abyste nedopadli jako hraběnka Stradová.

Čištění parket upravených voskovanými oleji probíhá poněkud odlišněji. Parkety se mohou zametat nebo vysávat stejně jako lakované, údržba se liší ve vytírání. Do vlažné vody přidejte 1% voskového oleje (množství je definováno na etiketě lahve) a podlahu důkladně vytřete. Po vytření by se na podlahu nemělo stoupat a nejlépe by se měla nechat přes noc vyschnout. Vytírání olejovaných parket vodou naředěnou olejem je velmi důležité pro zachování jejich lesku a zabránění poškrábání.

Jak odstranit skvrny z parket

Na lakovaných parketách čistěte skvrny mokrým hadrem. Pro zaschlé a obtížně stíratelné skvrny můžete použít mýdlo nebo šetrný čisticí prostředek. Nedaří se vám přesto skvrny zbavit? Zkuste použít trochu lihu nebo benzínu naředěného s vodou. Vosk ze svíček nebo zaschlé žvýkačky je dobré ochladit ledovým sprejem nebo kostkami ledu přes igelit. Nečistoty potom seškrábněte.

Na skvrny na olejovaných parketách zkuste použít teplou vodu. Zaschlé skvrny se dobře likvidují pomocí voskového oleje nebo trochou lihu, přičemž tato místa poté důkladně omyjte. Těžko odstranitelné skvrny zkuste opatrně obrousit jemným smirkovým papírem, postižené místo poté ošetřete voskovým olejem

Parkety Empiri - český výrobce

Prohlédněte si nabídku našich parket. Jsme český výrobce podlah a parket, pokládáme podlahy na míru:

Cenové nabídky a kalkulace