Kde jste: Hlavní stránka » Něco o dřevě » Lexikon dřevin » Borovice

Lexikon dřevin - Borovice

NÁZVY V OSTATNÍCH JAZYCÍCH

Föhre, Forche, Gemeine Kiefer, Europäische Kiefer, Rotkiefer, Sandkiefer, Weißkiefer (D); pin commun (F, RO); pine, redwood (GB); pino silvestre (I,E); europees grenen (NL); furu (S); borovice obecná (CZ, SK); bor rdeči (SLO); bor obićni (HR); sosna pospolita (PL); erdeifenyö (H).

Borovicové terasy

borovicová terasa

Výskyt borového dřeva

Střední, severní a východní Evropa; v horách i rovinách; v pohoří Fichtel až do 750 m, v Bavorském lese až do 900 m, v Černém lese (Schwarzwald) až do 950 m, v Auvergne až do 1300 m, v Bavorských Alpách až do 1600 m, v Engadin a ve Wallis až do 2100 m nadmořské výšky; především na kyprých, písčitě hlinitých půdách; v horách roste také na suťových svazích a skalách a na jižních suchých stráních; je přizpůsobivá rozdílným klimatickým podmínkách a není citlivá na pozdní mrazy; čisté porosty převažují na severu a severovýchodě Evropy, jinak je vtroušená ve smrkových lesích, také společně s modřínem a listnáči; hospodářsky nejdůležitějším druhem v Evropě je Borovice obecná.

Popis

Barva: bělové dřevo nažloutle nebo načervenale bílé, běl 5 až 10 cm široká (popř. 3 až 6 cm); jádrové dřevo načervenale žluté, tmavne až na hnědočervenou
Textura: fládrovaná (tangenciální řez), pruhovaná (radiální řez), dekorativní.

Jiné údaje

Pryskyřice těžená z žijících stromů je potřebná pro výrobu terpentýnu, terpentýnového oleje, kalafuny aj.; borové jehličí poskytuje borový olej „oleum pini silvestris", pozor! Zamodralé borové dřevo má vyšší schopnost přijímat vodu a tím je u něho i větší možnost napadení houbami; rychlé vysušení a ošetření ochrannými prostředky umožňuje zpracování bez zamodrání; bělové dřevo borovice je impregnovatelné; rozdělení borovic podle hustoty dřeva (zcela suchého) je možné na: měkké (soft pines) < 450 kg/m³ a tvrdé (hard pines) > 450 kg/m³, z toho těžké a bohaté na pryskyřici 450 až 650 kg/ m³ (am/s, st), méně těžké a chudé na pryskyřici 450 až 550 kg/ m³ (am/as/eur). Hodí se pro dřevěný nábytek i podlahy.

DALŠÍ DŘEVINY

Borovice Borovice Bříza Bříza Buk Buk Cumaru Cumaru Doussie Doussie Dubové podlahy Dubové podlahy Hevea Hevea Hruška Hruška Ipe Ipe Iroko Iroko Jabloň Jabloň Jasan Jasan Jatoba Jatoba Javor Javor Masaranduba Masaranduba Merbau Merbau Modřín Modřín Olše Olše Ořech americký Ořech americký Ořech asijský Ořech asijský Palisander Palisander Smrk Smrk Švestka Švestka Teak Teak Tigerwood Tigerwood Třešeň Třešeň Wenge Wenge
Cenové nabídky a kalkulace